port morski magazynujący kontenery - spedycja morska

Import towarów z Chin - jak to działa? Opowiadamy jak zaczynają z nami swój biznes przedsiębiorcy.

import z chin import towarów z chin transport z chin import z chin odprawa celna wymagania odprawy celnej towarów z Chin kompleksowy import z chin

W tym tekście skoncentrujmy się na Imporcie z Chin przez pryzmat wykonywanej  przez SPN Logistics działalności czyli organizacji transportu. Aby zacząć biznes związany z importem towarów z Chin, powinniśmy przede wszystkim znaleźć właściwego producenta w Państwie Środka który spełni wszystkie nasze kryteria co do jakości towaru, ceny oraz uczciwości transakcji.
Spis treści:


  1. Znajdź i wybierz dobrego dostawcę produktów
  2. Wycena kosztów transportu z Chin
  3. Przybliżony czas tranzytu
  4. Wymagania formalne - procedury, dokumenty, papiery celne

 

Sprawdź też: Transport kolejowy z Chin
Znajdź i wybierz dobrego dostawcę produktów


Możemy podpowiedzieć, że warto korzystać z producentów posiadających profile na serwisie Alibaba, który przeprowadza weryfikację legalności rejestrowanych biznesów. Zalecamy współpracę z dostawcami którzy na swoim profilu udostępniają kontakt do pracownika działu sprzedaży, posiadają dużą ilość potwierdzonych i pozytywnie ocenionych transakcji a ich supplier index jest na wysokim poziomie. Jako firma spedycyjna nie uczestniczymy w samym procesie zakupu towaru ani negocjacji przy zakupie. Nasza praca zaczyna się w momencie kiedy towar jest już zakupiony przez klienta lub nasz zleceniodawca jest już zdecydowany na jego zakup.
Wycena kosztów transportu z Chin


Byśmy mogli prawidłowo wycenić transport z Chin, klient powinien dostarczyć nam informacje o konkretnych warunkach handlowych (Incoterms) na jakich zakupiony został towar, jego wagę, wymiary oraz miejsce odbioru w Chinach/dostawy w Polsce. Najczęściej stosowane warunki to EXW, FOB oraz CIF – przed tymi ostatnimi przestrzegamy gdy będą Państwo decydowali się na drobnicowy transport towarów z Chin, tzw. LCL. Ten warunek bywa często wybierany przez importerów przy pierwszych transakcjach, niestety nie są oni świadomi tego, że prócz relatywnie tanich kosztów frachtu do zapłacenia będą również koszty obsługi w porcie destynacji, które często przekraczają wartość frachtu (temat szerzej omówiony we wpisie – INCOTERMS – podstawy i przydatne informacje).

 

W interesie importera jest również wybranie odpowiedniego sposobu pakowania. Należy pamiętać, że palety/skrzynie drewniane, które nie zostały wcześniej poddane fumigacji bądź obróbce cieplnej będą musiały zostać zgłoszone do kontroli WIORIN co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Dlatego najlepiej dopilnować by importowany towar był spakowany na certyfikowane palety z tzw. kłosem, spełniające wymagania standardu ISPM 15 (IPPC). Odpowiednim opakowaniem będzie również skrzynia ze sklejki (plywood) oraz coraz częściej stosowane palety plastikowe. Może on oczywiście również być transportowany luzem, w kartonach. Należy jednak pamiętać, że zastosowanie opakowań zbiorczych typu skrzynia/paleta zmniejsza możliwość manipulacji towarem i znacznie lepiej go chroni przed uszkodzeniem. Opakowanie musi być adekwatne do wybranego środka transportu, tu przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na transport morski i tzw. seaworthy packaging.
Przybliżony czas tranzytu


Po akceptacji naszej oferty, finalizacji zakupu i załadunku towaru na wyznaczony środek transportu klient powinien wraz z nami cierpliwie oczekiwać na pojawienie się towaru w destynacji. W zależności od wybranego typu transportu, czas tranzytu wynosi:

 

  • Transport lotniczy z Chin – 1-7 dni, rozbieżność wynika z wyboru połączenia, są dostępne bezpośrednie (krótsze) lub pośrednie (dłuższe, wynika to z konieczności przeładunku w portach pośrednich).
  • Transport kolejowy z Chin – 14-30 dni, czas tranzytu uzależniony jest od aktualnej przepustowości terminali kolejowych na granicach krajów przez które biegnie nitka Nowego Jedwabnego Szlaku oraz aktualnej sytuacji geopolitycznej.
  • Transport morski z Chin – 30-60 dni, czas tranzytu zależy od portu, z którego towar będzie podejmowany oraz od typu ładunku, FCL lub LCL. Przy transporcie drobnicowym trzeba doliczyć czas potrzebny na konsolidację towaru w porcie załadunku oraz dekonsolidację towaru w porcie rozładunku + 10-14 dni.

 

Dolna granica wymienionych czasów tranzytu dotyczy standardowych warunków transportu, przy ustabilizowanej sytuacji geopolitycznej oraz sprawnym działaniu terminali pośrednich. Proszę pamiętać, że spedytor nie ma wpływu na nieplanowane opóźnienie przybycia środka transportu, nie jest również ich w stanie przyśpieszyć. Podawane czasy wyjścia/wejścia środka transportu są zawsze planowane/zakładane, stąd w codziennym użyciu skróty, ETD – estimated time of departure oraz ETA – estimated time od arrival.
Wymagania formalne - procedury, dokumenty, papiery celne


Gdy wyczekiwany kontener zostanie wyładowany na terminal w porcie wyładunku (FCL) lub, w przypadku przesyłek drobnicowych, towar zostanie wyładowany na magazyn dekonsolidacyjny musimy skupić się na jak najszybszym zakończeniu odprawy celnej a następnie na jego odbiorze. Tu bardzo ważny jest czas oraz sprawne działanie, ponieważ zarówno kontenery jak i przesyłki drobnicowe mają przyznany określony czas wolny od składowania. Przy odbiorze po jego upływie, importer będzie musiał uregulować przyznane koszty demurrage/storage przed wydaniem towaru/kontenera.

 

  • Invoice – (fakturę), powinna zawierać dane dostawcy (shipper), dane odbiorcy (consignee), NIP (VAT ID) importera oraz wyszególnione warunki handlowe Incoterms (np. FOB Shanghai, CIF Hamburg etc.). Muszą znajdować się na niej wszystkie pozycje asortymentu wchodzące w skład przesyłki wraz z opisem, ceną za sztukę oraz numerem porządkowym. Wskazany musi być również kraj pochodzenia towaru – np. COUNTRY OF ORIGIN: CHINA.
  • Packing List – (listę pakową), która zawiera dokładnie przedstawione ilości danego asortymentu, wagę netto/brutto poszczególnych pozycji oraz sposób jego pakowania.
  • W zależności od typu importowanego towaru, potrzebne są również certyfikaty CE oraz deklaracja zgodności.

 

TELEX RELEASE – chiński partner spedytora otrzymuje oryginały bill of lading i wystawia zwolnienie telexowe (dosyłane w formie skanu)

 

Zazwyczaj, przesyłki wydawane są do transportu przez shippera na zasadzie przedpłaty lub akredytywy bankowej. Może się zdarzyć, że towar dotrze do portu dostawy i nadal nie będzie w całości opłacony przez odbiorcę. W tym przypadku spedytor nie może wydać towaru, dopóki nie dostanie zielonego światła od strony Chińskiej.

 

Gdy nasza przesyłka jest zwolniona przez dostawcę a odprawa celna została zakończona, możemy aranżować podjęcie i dostawę wyczekiwanego towaru do magazynu klienta. Transport z Chin szczęśliwie dobiegł końca. Polecamy Państwu zlecić transport z chin naszej firmie, zespół specjalistów zatrudnionych w SPN Logistics zadba o dostawę towaru pod drzwi waszego magazynu oraz dopilnuje wszystkich formalności związanych z transportem.

 

Sprawdź też: Zabezpieczenie towarów w transporcie. Wymogi, zasady, rodzaje zabezpieczeń

Wróć do spisu artykułów Poznaj obowiązki spedytora w transporcie z Chin