Otwarte rynki handlowe, technologie umożliwiająca kontakty i prowadzenie działalności biznesowej z partnerami z najdalszych zakątków świata oraz rosnąca popularność zakupów online na zagranicznych platformach pociąga za sobą coraz większą popularność transportu towarów drogą lotniczą. Powstają nowe porty, a te istniejące modernizują się i rozbudowują.
Spis treści:
- Największe porty lotnicze
- Jakie towary warto, a jakie wręcz trzeba transportować drogą lotniczą?
- Plusy transportu lotniczego
- Ograniczenia i wady transportu lotniczego
- Podsumowanie
Sprawdź też: Co to takiego OPWS? - Poznaj zasady współpracy z firmą spedycyjną
Największe porty lotnicze
Lotniskiem, które obsługuje największy przepływ towarów jest lotnisko w Hong Kongu. W pierwszej trójce znalazł się też port w Szanghaju. Te wysokie pozycje nie powinny nikogo zaskakiwać, ponieważ import towarów z Chin dynamicznie się rozwija i jego wartość nieprzerwanie rośnie. Europejskie lotniska, które uplasowały się najwyżej w rankingu ilości obsłużonych przesyłek znajdują się we Francji i Niemczech.
Natomiast w Polsce większość ruchu powietrznego cargo obsługuje Lotnisko Chopina w Warszawie, ale swój udział mają również lotnisko Rzeszów-Jasionka, Katowice-Pyrzowice i Port Lotniczy Gdańsk.
Jakie towary warto, a jakie wręcz trzeba transportować drogą lotniczą?
Spedycja lotnicza jest niezaprzeczalnie najszybszym sposobem dostarczenia towarów do miejsca docelowego. Jest to ogromna zaleta i przewaga nad transportem kolejowym czy drogowym. Z uwagi na to, w przypadku przywozu niektórych produktów wybór drogi powietrznej będzie po prostu korzystną opcją, ale w przypadku innych przesyłek, fracht lotniczy może być jedyną możliwą drogą transportu. Ten sposób sprawdza się w przypadku paczek o niewielkich rozmiarach i wadze oraz towarów wrażliwych na długi czas przewozu, wilgoć i wstrząsy, które łatwo mogą ulec uszkodzeniu lub zepsuciu.
Co warto i trzeba przewozić samolotem?
- towary szybko psujące się (owoce, warzywa, rośliny ozdobne)
- dokumenty i pilne listy
- kosmetyki
- substancje chemiczne
- leki i produkty farmaceutyczne
- sprzęt i akcesoria do użytku medycznego
- próbki medyczne
- elektronikę
- sprzęt wojskowy
- zwierzęta
- towary wartościowe (np. dzieła sztuki)
- towary objęte restrykcjami (np. baterie litowo-jonowe, powerbanki)
Plusy transportu lotniczego
Wybór transportu drogą powietrzną ma wiele zalet. Z jego korzyści czerpią zarówno nadawcy jak i odbiorcy:
- Szybkość. Pozwala dotrzeć w dowolne miejsce na świecie w przeciągu kilku lub kilkunastu godzin. W przypadku importu towarów z Chin różnica między transportem drogą morską a lotniczą może wynosić nawet około miesiąca lub dłużej.
- Elastyczność. Możliwość wybrania dogodnego terminu i godziny, a nawet trasy przelotu.
- Bezpieczeństwo. Droga lotnicza daje największą pewność, że przesyłka dotrze na miejsce w stanie nienaruszonym.
- Gotowość. Nie wymaga planowania z wyprzedzeniem. Pozwala na realizację zleceń nagłych i nieprzewidzianych.
- Przejrzystość procesu. Dzięki możliwości śledzenia przesyłek w większości przypadków można sprawdzić na jakim etapie i w którym dokładnie miejscu znajduje się ładunek.
- Dostępność. Samolot umożliwia dotarcie do miejsc i zakątków trudnodostępnych oraz tam, gdzie brak jest infrastruktury drogowej, kolejowej czy dostępu do morza.
- Mniejsze ryzyko. Mała ilość przeładunków redukuje prawdopodobieństwo uszkodzenia towaru.
- Brak granic. Nie ma barier fizycznych po drodze, które mogą zatrzymać lub opóźnić dotarcie ładunku do odbiorcy w trakcie przewozu.
Ograniczenia i wady transportu lotniczego
Podobnie jak największym plusem transportu lotniczego jest szybkość dotarcia przesyłki do odbiorcy tak największym minusem jest jego koszt.
- Wysoki koszt. Na ostateczną cenę ma wpływ cena paliwa, obsługi załadunku i rozładunku i opłaty lotniskowe.
- Ograniczona ładowność. Transport wielkogabarytowy nie jest możliwy, ze względu na ograniczenia przestrzeni ładunkowej np. wysokość luku bagażowego.
- Uzależnienie od na warunków atmosferycznych. Samolot nie wystartuje ani nie wyląduje w czasie burzy, dużej mgły czy mocnego wiatru.
- Restrykcje uniemożliwiające transport niektórych towarów.
- Wymaga wykorzystania również z innej metody transportu, aby dotrzeć do odbiorcy docelowego czy dostarczyć towar do portu lotniczego.
- Duża ilość procedur i wymagań formalnych. Przesyłki międzynarodowe muszą przejść odprawę celną, a im bardziej nietypowy czy niebezpieczny ładunek, tym więcej dokumentów i pozwoleń jest potrzebnych, aby towar mógł wjechać do ładowni samolotu
Podsumowanie
Handel międzynarodowy i przewóz towarów drogą lotniczą ma bardzo duże znaczenie w rozwoju gospodarczym wielu krajów na świecie. Ma również pozytywny wpływ na rozwój infrastruktury. Samolot pozwala na dostawy towarów w szybki sposób z portu do portu. Pamiętajmy jednak, że wybór tej drogi przewozu wiąże się z ograniczeniami co do wagi czy wymiarów ładunku. Świetnie sprawdzi się więc w transporcie drobnicowym, ale nie będzie właściwym wyborem w przypadku transportu ponadnormatywnego, gdy ładunek ma większe gabaryty czy nieregularne kształty. Musimy zawsze rozważyć wszystkie plusy i minusy.
Sprawdź też: Czym jest kod HS i jaką rolę odgrywa w handlu międzynarodowym?