SPN Logistics

Transport lotniczy cargo - zalety oraz warunki usługi

Home » Transport lotniczy cargo – zalety oraz warunki usługi
Transport lotniczy cargo – zalety oraz warunki usługi
Transport lotniczy cargo – zalety oraz warunki usługi

Otwarte rynki handlowe, technologie umożliwiające kontakty i prowadzenie działalności biznesowej z partnerami z najdalszych zakątków świata oraz rosnąca popularność zakupów online na zagranicznych platformach. To właśnie te czynniki pociągają za sobą coraz większą popularność transportu towarów drogą lotniczą. Zobacz, co warto wiedzieć o spedycji drogą powietrzną.

Transport lotniczy cargo – największe porty lotnicze

Portem lotniczym obsługującym największy przepływ towarów jest lotnisko w Hong Kongu. W pierwszej trójce znalazł się też port w Szanghaju. Te wysokie pozycje nie powinny nikogo zaskakiwać, ponieważ import towarów z Chin dynamicznie się rozwija. Jego wartość nieprzerwanie rośnie. Europejskie zaś lotniska, które uplasowały się najwyżej w rankingu ilości obsłużonych przesyłek znajdują się we Francji i Niemczech.

Natomiast w Polsce większość ruchu powietrznego cargo obsługuje Lotnisko Chopina w Warszawie. Swój udział mają również: lotnisko Rzeszów-Jasionka,  Katowice-Pyrzowice i Port Lotniczy Gdańsk.

Jakie towary warto, a jakie wręcz trzeba transportować drogą lotniczą?

Spedycja lotnicza jest niezaprzeczalnie najszybszym sposobem dostarczenia towarów do miejsca docelowego. To ogromna zaleta i przewaga nad transportem kolejowym czy drogowym. W przypadku niektórych przesyłek wybór drogi powietrznej może być jedynym rozwiązaniem. Ten sposób sprawdza się w przypadku paczek o niewielkich rozmiarach i wadze oraz towarów wrażliwych na długi czas przewozu, wilgoć i wstrząsy, które łatwo mogą ulec uszkodzeniu lub zepsuciu.

Co warto i trzeba przewozić samolotem?

  • towary szybko psujące się (owoce, warzywa, rośliny ozdobne),
  • dokumenty i pilne listy,
  • kosmetyki,
  • substancje chemiczne,
  • leki i produkty farmaceutyczne,
  • sprzęt i akcesoria do użytku medycznego,
  • próbki medyczne,
  • elektronikę,
  • sprzęt wojskowy,
  • zwierzęta,
  • towary wartościowe (np. dzieła sztuki),
  • towary objęte restrykcjami (np. baterie litowo-jonowe, powerbanki).

Transport lotniczy cargo – poznaj największe plusy

Wybór transportu lotniczego cargo ma wiele zalet. Z jego korzyści czerpią zarówno nadawcy jak i odbiorcy:

  • Szybkość. Spedycja lotnicza cargo sprawia, że towary docierają w dowolne miejsce na świecie w przeciągu kilku lub kilkunastu godzin. W przypadku importu dóbr z Chin różnica między transportem drogą morską a lotniczą może wynosić nawet około miesiąca lub dłużej.
  • Elastyczność. Możliwość wybrania dogodnego terminu i godziny, a nawet trasy przelotu.
  • Bezpieczeństwo. Droga lotnicza daje największą pewność, że przesyłka dotrze na miejsce w stanie nienaruszonym.
  • Gotowość. Transport lotniczy nie wymaga planowania z wyprzedzeniem. Pozwala na realizację zleceń nagłych i nieprzewidzianych.
  • Przejrzystość procesu. Dzięki sposobności śledzenia przesyłek w większości przypadków można sprawdzić na jakim etapie i w którym dokładnie miejscu znajduje się ładunek.
  • Dostępność. Samolot umożliwia dotarcie do miejsc i zakątków trudnodostępnych oraz tam, gdzie problem stanowi brak infrastruktury drogowej, kolejowej czy dostępu do morza.
  • Mniejsze ryzyko.  Mała ilość przeładunków redukuje prawdopodobieństwo uszkodzenia towaru.
  • Brak granic. Nie ma barier fizycznych po drodze, które często zatrzymują lub opóźniają dotarcie ładunku do odbiorcy.

Ograniczenia i wady transportu lotniczego

Podobnie jak największym plusem transportu lotniczego jest szybkość dotarcia przesyłki do odbiorcy, tak największym minusem może być jego koszt. Oto główne ograniczenia spedycji drogą powietrzną:

  • Koszty. Wpływ na nie mają ceny paliwa, obsługi załadunku i rozładunku oraz opłaty lotniskowe.
  • Ograniczona ładowność. Transport wielkogabarytowy nie jest możliwy. To ze względu na ograniczenia przestrzeni ładunkowej.
  • Uzależnienie od na warunków atmosferycznych. Samolot nie wystartuje ani nie wyląduje w czasie burzy, dużej mgły czy mocnego wiatru.
  • Złożoność transportu: Aby do dotrzeć do odbiorcy docelowego czy dostarczyć towar do portu lotniczego, konieczne jest również skorzystanie z innych środków transportu.
  • Duża ilość procedur i wymagań formalnych. Przesyłki międzynarodowe muszą przejść odprawę celną. A im bardziej nietypowy czy niebezpieczny ładunek, tym więcej dokumentów i pozwoleń jest potrzebnych.

Warunki Incoterms w transporcie lotniczym

Sprawne planowanie transportu lotniczego cargo to m.in. wybór odpowiednich warunków Incoterms. Reguły te definiują odpowiedzialność sprzedającego i kupującego za różne etapy procesu transportu – załadunek, przewóz, ubezpieczenie oraz odprawy celne.

W przypadku transportu lotniczego cargo najpopularniejszymi warunkami Incoterms są:

EXW (Ex Works)

Sprzedawca pozostawia towar w określonym miejscu (w swoim zakładzie lub magazynie). Na stronie kupującej ciążą koszty, odpowiedzialność za załadunek oraz ryzyko.

FCA (Free Carrier)

Sprzedawca odpowiada za dostarczenie towaru do określonego miejsca, zwykle terminala lotniczego. Tam przekazuje go przewoźnikowi. Kupujący ponosi koszty i ryzyko od tego momentu.

DAP (Delivered At Place)

Sprzedawca bierze na siebie koszty i ryzyko związane z dostarczeniem towaru do określonego miejsca przeznaczenia. Odprawa celna przy imporcie jest odpowiedzialnością kupującego. 

Transport lotniczy cargo a uczestnicy łańcucha dostaw

Łańcuch dostaw w transporcie lotniczym cargo tworzy kilka podmiotów. Ich współpraca jest niezbędna dla efektywnej i bezpiecznej dostawy towarów. Najważniejsi z nich to:

Producenci

Wytwarzają towar. Mogą też odpowiadać za jego pierwsze zapakowanie.

Nadawcy

Osoby lub firmy inicjujące wysyłkę towarów. Odpowiadają za dostawę dóbr do portu lotniczego.

Firmy przewozowe

Mogą pośredniczyć w dostarczaniu ładunków na lotnisko.

Spedytorzy

Ich rolą jest koordynacja logistyki i dokumentacji.

Firmy lotnicze

Przewożą towary korzystając z odpowiednich procedur bezpieczeństwa.

Firmy kurierskie

Zapewniają przewóz drogowy towarów z lotnisk.

Odbiorcy

Adresaci przesyłek, którzy otrzymują towar po zakończeniu procesu transportu lotniczego cargo.

Transport lotniczy cargo – bezpieczeństwo i regulacje

Bezpieczeństwo i regulacje w transporcie lotniczym cargo są kluczowe, jeśli chodzi o płynność całego procesu logistycznego. Dlatego też podlega on surowym przepisom międzynarodowym. Te mają na celu minimalizowanie ryzyka i zapewnienie, że przewożone towary nie stanowią zagrożenia zarówno dla osób odpowiedzialnych za przewóz dóbr, jak i innych ładunków oraz infrastruktury.

Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) oraz Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) opracowują i nadzorują przestrzeganie standardów dotyczących pakowania, znakowania, dokumentacji oraz procedur bezpieczeństwa. Przepisy obowiązują każdego uczestnika łańcucha dostaw – producentów, nadawców, firm przewozowych, lotniczych i kurierskich, spedytorów.

Firma SPN Logistics jest zrzeszona w IATA.  Członkostwo daje nam dostęp globalnej sieci przewoźników lotniczych i standardów branżowych. Dzięki temu możemy podnosić jakość usług logistycznych.

Transport lotniczy cargo a ekologiczny zrównoważony rozwój

Ekologiczne aspekty transportu lotniczego cargo stają się coraz bardziej istotne w kontekście globalnych wysiłków na rzecz zrównoważonego rozwoju. Samoloty są najbardziej energochłonnymi środkami transportu, które emitują szczególnie duże ilości dwutlenku węgla. Branża transportowa i logistyczna stoi więc przed licznymi wyzwaniami.  Ma jednocześnie szansę na wprowadzenie innowacji oraz praktyk wpisujących się w potrzeby ochrony środowiska naturalnego.

O zrównoważonych praktykach w lotnictwie mówi m.in. ICAO (Międzynarodowa Organizacja Cywilnego Lotnictwa). Z jej inicjatywy powstał projekt dotyczący wykorzystania biopaliw czy też wydajnych konstrukcji samolotów.

Jednym z najważniejszych kroków w kierunku redukcji emisji CO2 jest wspomniane przejście na bardziej ekologiczne paliwa. Produkowane z surowców odnawialnych mogą zmniejszać produkcję dwutlenku węgla o 50-80% w porównaniu do tradycyjnych paliw lotniczych.

Ważna jest również efektywność operacyjna, czyli m.in. planowanie tras transportu lotniczego cargo. Ich optymalizacja skraca czas spedycji, a tym samym minimalizuje zużycie paliwa. Liczy się też właściwe zarządzanie flotą, w tym monitorowanie start paliwa w czasie rzeczywistym.

Transport lotniczy cargo – podsumowanie

Handel międzynarodowy i przewóz towarów drogą lotniczą ma bardzo duże znaczenie w rozwoju gospodarczym wielu krajów na świecie. Wpływa jednocześnie na poszerzanie się infrastruktury.  Co ważne, transport lotniczy cargo pozwala na szybkie dostawy z portu do portu.

Pamiętajmy jednak, że wybór tej drogi przewozu wiąże się z ograniczeniami co do wagi czy wymiarów ładunku. Świetnie sprawdzi się więc w transporcie drobnicowym. Nie będzie zaś właściwym wyborem w przypadku towarów ponadnormatywnych.

Masz więcej pytań odnośnie transportu lotniczego cargo? Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej o usługach spedycji drogą powietrzną.