załadowany statek kontenerami - spedycja morska

Przewoźnik - kim jest i jakie są jego obowiązki w imporcie z Chin?

import z chin - zadania przewoźnika obowiązki przewoźnika spedycja przewoźnik a spedytor - różnice zadań przewoźnik a armator import z chin przewoźnik

Import towaru z Chin to złożony proces wymagający znajomości podstawowych pojęć i związanych z nimi uwarunkowań prawnych obowiazujących w trakcie realizacji przedsięwzięcia: w pełnym czasie zlecenia jak i na poszczególnych jego etapach.   
To on transportuje towary - przewoźnik


Do najważniejszych z nich należy wyznaczenie przewoźnika, spedytora, firmy logistycznej oraz armatora, którego rolę opisano już w poprzednim artykule z serii (O roli i obowiązakch armatora przeczytasz tutaj). W tej części omówione zostaną zadania i zakres odpowiedzialności przewoźnika.

 

  1. Kim jest przewoźnik?
  2. Jakie są obowiązki przewoźnika?
  3. Czym różni się przewoźnik od armatora?
  4. Czym różni się przewoźnik od spedytora?
  5. Podsumowanie


Kto to jest przewoźnik?


Przewoźnik to podmiot świadczący profesjonalne usługi transportowe drogą morską, lądową lub lotniczą. Najprościej rzecz ujmując, jest to osoba fizyczna lub prawna, która w sposób zorganizowany i zarobkowy realizuje zlecenia na przewóz osób lub towarów z punktu A do punktu B. Zawiera ona umowę przewozu bezpośrednio z klientem lub z reprezentującą jego interesy firmą spedycyjną.Jakie są obowiązki przewoźnika?


  • Obowiązki przewoźnika w trakcie importu towaru z Chin są ściśle powiązane z jego kluczową rolą w procesie transportu. Należą do nich:
  • zapewnienie floty transportowej,
  • terminowe i zgodne z umową wykonanie usługi transportowej,
  • zapewnienie bezpieczeństwa transportowanym ludziom lub towarom,
  • przestrzeganie przepisów regulujących poruszanie się w przestrzeni lądowej, morskiej lub powietrznej.


Czym różni się przewoźnik od armatora?


Armator to osoba lub podmiot prawny, który eksploatuje własny lub wynajęty statek do dowolnych celów, także takich jak na przykład połów ryb czy rekreacja. Nie musi on prowadzić działalności gospodarczej z obszaru transportu ludzi lub towarów, zatem tylko pewną część armatorów możemy określić jako przewoźników.Czym różni się przewoźnik od spedytora?


Przewoźnik i spedytor to pojęcia często stosowane zamiennie i o ile wiele firm świadczy usługi z obu tych obszarów jednocześnie, o tyle dla właściwego zrozumienia tematu warto te terminy rozróżniać.

 

W przeciwieństwie do przewoźnika, spedytor zajmuje się organizacją i planowaniem transportu, który zleca firmom wykonawczym. Nie musi posiadać własnej floty i pracuje z klientem na bazie umowy spedycji.Podsumowanie


Jak przedstawiono w powyższym artykule przewoźnik to faktyczny wykonawca usługi przewozowej czyli transportu importowanego towaru z Chin do kraju docelowego. W rzeczywistości nie zawsze samodzielnie wykonuje zlecone zadania, posiłkując się czasami nawet całym łańcuchem podwykonawców, jednak nie wpływa to na jego własną rolę i odpowiedzialność w zakresie zawartej z kontrahentem umowy.

Wróć do spisu artykułów Dowiedz się więcej o zadaniach spedytora