farmaceuta sprawdza stan transportowanych leków

Bezpieczny transport leków. Kluczowe wyzwanie dla branży TSL

transport leków transport leków do aptek transport farmaceutyków transport leków przepisy

TSL (Transport, Spedycja, Logistyka) to sektor gospodarki, który codziennie staje przed różnymi wyzwaniami. Jednym z nich jest transport leków. Ta odnoga przewozów wymaga nie tylko zastosowania standardowych procedur, ale także wyjątkowego podejścia wynikającego z delikatnej natury farmaceutyków. Leki są bowiem nie tylko cennym towarem, ale przede wszystkim środkiem, który bezpośrednio wpływa na zdrowie i życie ludzi. Dlatego też każdy etap ich transportu musi być przemyślany i precyzyjnie zaplanowany, aby zagwarantować bezpieczeństwo i skuteczność. W tym artykule przyjrzymy się temu, co sprawia, że transport leków jest tak wyjątkowy i jakie wyzwania stawia przed przedsiębiorcami branży TSL.
Spis treści:


 1. Regulacje prawne dotyczące przewozu leków
 2. Kluczowe aspekty zabezpieczenia i identyfikacji leków
 3. Dodatkowe wyposażenie – gwarancje bezpieczeństwa i świeżości

 

Sprawdź też: Cło na towary. Jak agencja celna zarządza importem i eksportem?
 
Regulacje prawne dotyczące przewozu leków


Kwestie transportu leków regulują dwa dokumenty prawne: ustawa o prawie farmaceutycznym oraz Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 13 marca 2015 r. w sprawie wymagań Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej. Główne założenia dokumentów dotyczą:

 

 • zabezpieczenia produktów w trakcie transportu;
 • wymogów w zakresie dystrybucji produktów.

 

Zgodnie z nimi, dystrybutor odpowiada za utrzymanie optymalnej temperatury monitorowanej na każdym etapie przewozu – tak, aby zachować jakość i działanie produktów leczniczych. 

 

Uregulowano także wymagania dotyczące środków transportu (rozporządzenie Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej w rozdziale 9 - Transport). Leki przewozi się w:

 

 • kontenerach chłodniczych typu Reefer;
 • samochodach-chłodniach.

 

Kontenery stosuje się w transporcie morskim lub lotniczym. Z kolei samochody-chłodnie sprawdzają się na mniejsze dystanse. 
Kluczowe aspekty zabezpieczenia i identyfikacji leków


Aby chronić towar przed kradzieżą, sfałszowaniem lub uszkodzeniem, konieczne jest odpowiednie przygotowanie chłodni i środka transportu. Dobra Praktyka Dystrybucyjna bezpośrednio nie definiuje zestawu zabezpieczeń. Jednak niezależnie od tego w audycie lub w czasie inspekcji należy wykazać, że zabezpieczenia są odpowiednie do transportowanych produktów. Zazwyczaj obejmują one:

 

 • system GPS;
 • twardą zabudowę przestrzeni ładunkowej;
 • drzwi z zamkiem szyfrowym.

 

Odpowiednie warunki przewozu

 

Temperatura przewozu produktów leczniczych wynika ze specyfiki konkretnego produktu i najczęściej oscyluje w przedziałach:

 

 • 2°C - 8°C;
 • 8°C - 15°C;
 • 15°C - 25°C.

 

Mapowanie temperatury powinno zakładać i uwzględniać warunki typowe dla transportu danej przesyłki, do których zalicza się między innymi:

 

 • czas trwania transportu;
 • otwieranie drzwi w czasie załadunku lub rozładunku;
 • symulacje awarii agregatu;
 • zdefiniowanie czasu utrzymania temperatury w przestrzeni ładunkowej.

 

Przewoźnik na każdym etapie transportu musi wykazać, w jakich warunkach przechowuje produkt. To zadanie ułatwiają czujniki połączone z GPS, platformą elektroniczną i drukarką, dzięki którym wygodnie i stale można sprawdzić warunki przesyłki. 

 

Etykiety – więcej niż nazwa produktu

 

Etykiety to integralna część każdego opakowania transportowego. Współczesne etykiety zawierają ważne informacje dla przewoźników i odbiorców, takie jak:

 

 • dane nadawcy i odbiorcy;
 • szczegółowe informacje o produkcie;
 • instrukcje postępowania w razie awarii.

 

Często wykorzystywane są również kody QR i kody kreskowe, które umożliwiają łatwe skanowanie i monitorowanie przesyłki w czasie rzeczywistym.
Dodatkowe wyposażenie – gwarancja bezpieczeństwa i świeżości


W przypadku transportu leków tradycyjne opakowania kartonowe nie wystarczą. Tu z pomocą przychodzą wkłady styropianowe i chłodnicze.

 

Wkłady styropianowe mają na celu zapewnienie dodatkowej ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz izolacji termicznej. Dzięki nim produkty są lepiej zabezpieczone przed wstrząsami, a także przed ekstremalnymi temperaturami.

 

Chłodzenie jest niezbędne, zwłaszcza gdy transportujemy produkty łatwo psujące się, jak świeże jedzenie czy niektóre leki. Tu kluczową rolę odgrywają wkłady chłodnicze - zimne żele czy suchy lód - które pomagają utrzymać niską temperaturę wewnątrz opakowania przez cały czas trwania transportu.

 

Sprawdź też: Za kulisami pracy – za co odpowiada administrator w firmie spedycyjnej?

Wróć do spisu artykułów Dowiedz się więcej na temat wyceny kosztów transportu