Jak wysłać zapytanie o koszty transportu?

Mam nadzieję że poniższy tekst o tym jak złożyć prawidłowo zapytanie o koszty transportu sprawi, że pomożemy Państwu także w wielu sprawach których nie braliście pod uwagę wcześniej kiedy zaczynacie import z Chin.

Jako doświadczony menadżer sprzedaży w firmie spedycyjnej, bardzo często trafiają do mnie zapytania od klientów początkujących, którzy nigdy nie sprowadzali towaru lub osób które dopiero szukają alternatywy dla swojego biznesu w imporcie towarów z Chin. Szukają oni u mnie oczywiście informacji o kosztach transportu, organizacji odprawy celnej, dostawy określonej ilości towaru we wskazane miejsce. Zapytania klientów trafiają do nas bardzo często nieprecyzyjne, ciężko bowiem odpowiedzieć na email o treści jak poniżej:

„Szukam importu z Chin, towar neutralny, ponad 10 palet. Cała obsługa tez z odprawą i urzędem celnym. Proszę o cenę. Maciek Częstochowa”

Jest tutaj podana informacja dość jasna, klient chce importować towar z Chin. Jednak ta informacja jest zbyt ogólna. Spedytor który otrzyma zapytanie o takiej treści będzie musiał uzyskać szereg dodatkowych informacji jak poniżej, w nawiasie dlaczego spedytor tego potrzebuje.

1 – Najważniejszą sprawą jest dokładne określenie jakie są wymiary i waga towaru

Warto zapytać się producenta o to jaka będzie objętość zamawianego towaru albo o wymiary opakowań transportowych jakich używa. Nierzadko towary pakowane są dodatkowo w master kartony, kartony większe, pudełka, skrzynie, worki czy beczki i wymiary tych opakowań potrzebujemy do wyceny. Potrzebna jest także waga brutto całkowita towaru lub poszczególnych elementów, jeżeli waga jest za 1 element potrzebna jest informacja ile on waży.

“10 palet z e-maila” rozszerzamy o dodatkowe informacje, na przykład “10 palet 85X60X30 waga jednej palety 30 kg brutto, lub waga całości 300 kg brutto”. Możemy wtedy określić także ilość metrów sześciennych

W transporcie drobnicowym używa się przelicznika waga/miara i ilość metrów sześciennych ma kluczowe znaczenie dla wyceny transportu. Przy kontenerach całych FCL (full container load) wystarczy określić rodzaj kontenera oraz wagę.

2 – Informacja co to za towar chcemy importować z Chin

Taka informacja również jest kluczowa, warto poinformować o tym wyceniającego a także zapytać się producenta o kod celny towaru tzw HS code – ułatwia to także znalezienie informacji dotyczących właściwych dokumentów do odprawy celnej.

Niektóre towary dostępne przy jednym rodzaju transportu maja restrykcje i nie da się ich zabrać innym np. nie wolno transportować płynów transportem kolejowym z Chin a jedynie morskim.

Dodatkowe informacje są potrzebne przy niestandardowym towarze.

Towary zawierające baterie, przewożone materiały chemiczne do wyceny powinniśmy mieć udostępniony MSDS (Material Safety Data Sheet) czyli informacje o charakterystyce przewożonego towaru. Przed wysyłka i tak informacja jest weryfikowana przez przewoźnika, warto znać także kod UN towaru niebezpiecznego.

3 Bardzo ważną informacją której mogą jeszcze nie wiedzieć klienci lub nie mają doświadczenia w handlu z Chinami,jest ustalenie warunków handlowych na jakich przeprowadza się transakcje najpopularniejsze to EXW, FOB, CIF. Kolejność nieprzypadkowa która mówi nam o tym jaką pracę my jako osoba oferująca koszty transportu musimy wykonać.

Niestety warunków handlowych nie możemy wynegocjować za klienta. Musi on wiedzieć i nam określić jak mamy wykonać zlecenie. Oczywiście wybór warunków może być już ustalony. Jeżeli tak nie jest to wiele zależy wtedy od ceny za sam transport. Bardzo chętnie doradzę i zapraszam serdecznie czytelnika do kontaktu na ma@spnlogistics.pl lub pod numerem telefonu.

EXW – czyli odbiór od producenta. Przy wycenie EXW potrzebna jest informacja o mieście i kodzie pocztowym z którego ma być odbiór. W skrócie klient dostaje fakturę za cała usługę transportowa od spedytora a za towar od Chińczyka. Jest jasno określony podział, klient płaci jednak wtedy całość kosztów transportu od drzwi do drzwi łącznie z odprawa celna w Chinach, producent nie płaci za nic.W tym przypadku jednak cena zakupionego towaru u producenta powinna być najniższa.

FOB – najczęściej załadowca/producent określa swoja cenę podając także miejsce do którego dostarczy, załadowca powinien wtedy opłacić koszty odprawy celnej w Chinach, handling magazynowy naszego agenta oraz dowieźć towar do magazynu,

CIF – bardzo popularny na portalach e-commerce jak AliExpress. CIF jest to wysyłka przez producenta do wskazanego punktu chiński CIF jest różnie rozumiany przez producentów, z doświadczenia im więcej towaru tym bardziej jest to forma obarczona większym kosztem i ryzykiem. W skrócie Chińczyk płaci za wszystkie opłaty w Chinach i wysyła do Europy lub do punktu np. portu. Problemem jest tutaj sytuacja, w której spełnia on warunki swoje – nie wspominając kupującemu o dodatkowych kosztach które z reguły czekają na niego w Europie. Koszty te pojawiają się wraz z agentem Chińczyka np. w Gdyni który jest odpowiedzialny za zwolnienie towaru i do którego musimy się udać aby towar odebrać. Są to opłaty nieraz przewyższające znacznie opłaty przy transporcie w formie EXW czy FOB. Chińczyk powinien ponosić koszty duże a praktycznie nie ponosi ich wcale. Dlatego o CIF oferowany przez sprzedawcę należy zapytać fachowców. Z tego powodu zapraszam do kontaktu, a wyjaśnimy jak uniknąć takich sytuacji 😊

Wracamy jednak do naszego e-maila

Kolejnymi dodatkowymi informacjami jakie są potrzebne do naszej wyceny:

4 – Z jakiego miejsca w Chinach zdecydowano się wysłać towar?

Duże porty bezpośrednie jak Shanghai, Shenzen są z reguły tańsze na warunkach FOB niż powiedzmy mniej popularne jak Dalian, czy Fuzhou

5 – Dokąd do Polski towar ma trafić?

Adres firmy nie musi być adresem dostawy, warto precyzyjnie napisać gdzie towar ma trafić

6 – Organizacja odprawy celnej

Czy my jako spedycja mamy organizować odprawę celną, w jakim mieście oraz jaką odprawę?

Warto dowiedzieć się od nas i zwrócić uwagę zwłaszcza na koszty jakie czekają Państwa z powodu cła i podatków. Dlatego warto wypytać producenta z Chin o kod celny swoich towarów.

Koszty odprawy celnej tak jak i koszty samej wyceny są mocno są uzależnione od tych informacji:

  • odprawa celna w Polsce z VAT
  • odprawa celna za granicą – WNT wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów odprawa fiskalna bez VAT

Możemy zorganizować odprawę w portach w Bremerhaven, Antwerpii, Hamburgu, Rotterdamie oraz w wielu innych miastach portowych Europy

  • odprawa celna bez VAT w Polsce z art. 33A
  • zrobienie dokumentu tranzytowego T1 i dostawa we wskazane przez klienta miejsca.

7 – Dane kontaktowe

7 punktem o który zawsze proszę jest Państwa podpis, prośba o imię, email i zwłaszcza numer telefonu dla szybkiej interwencji. 😊

Podsumowując drogi Kliencie, jak widać dla wysłania zapytania transportowego powinno się poświecić nieco więcej czasu, wtedy osoba oferująca ma cały materiał do efektywnej pracy.

Zamiast tracić czas na wysłanie niejasnego e-maila, na przykład „Szukam importu z Chin, towar neutralny, ponad 10 palet. Cała obsługa tez z odprawą i urzędem celnym. Proszę o cenę. Maciek Częstochowa”, znacznie lepiej jest odpowiednio przygotować się do tego.

Dla Państwa pozyskanie tych informacji od producenta w Chinach pozwoli na podejmowanie lepszych decyzji. Informacje są niezbędne, żeby wiedzieć ile trzeba będzie zapłacić za towar, transport, cło, podatki i czy biznes w ogóle będzie się opłacał. Dla zachęcenia Państwa do wypytywania swojego producenta a przede wszystkim do serwisu SPN Logistics – deklarujemy się, że kiedy otrzymamy od Państwa zapytanie gdzie tych 7 kluczowych punktów jest zawartych to jesteśmy w stanie wycenić Państwu ofertę w maximum 4 godziny robocze.

Prośba zatem o przeczytanie mojego samouczka a potem o wysłanie e-maili o np. takiej treści:

„Proszę o cenę na warunkach EXW 31000 Shanghai – Warszawa, skutery, 10 palet 120x80x100 waga całości 500 kg, proszę o organizacje odprawy z art. 33 a w Warszawie. Baterie w skuterach. MSDS w załączniku.
Maciek tel 1234567 email@email.com
p.s do Częstochowy zabiorę sam z magazynu od Was”

Dziękuje za to z góry i zapraszam do naszego serwisu

Sprawdź też nasz poprzedni wpis: Zabezpieczenie towarów w transporcie