Dojrzały biznesmen z laptopem i smartfonem siedzi przed kawiarnią. Mężczyzna pracuje na laptopie. Strzał przez szkło

Numer EORI – Wszystko, co musisz wiedzieć o rejestracji i jego znaczeniu w przewozie towarów

eori numery eori numer eori co to jest numer eori jak uzyskać

Aby skutecznie przejść procedurę celną w obrębie Unii Europejskiej, osoba importująca musi posiadać specjalny numer EORI, przyznawany przez Wspólnotowy System Rejestracji i Identyfikacji Przedsiębiorców. Ten numer umożliwia identyfikację przed organami celnymi w całej UE. Jest przyznawany tylko raz i jest niepowtarzalny. Co jeszcze trzeba wiedzieć o tym numerze?
Spis treści:


 1. Korzyści posiadania numeru EORI
 2. Czy można importować towar bez numeru EORI?
 3. Kiedy trzeba uzyskać numer EORI?
 4. Jak uzyskać numer EORI?
 5. Jak wygląda numer EORI?
 6. Wniosek o nadanie numeru – koszty i czas oczekiwania
 7. Jak zaktualizować EORI?
 8. Bezproblemowa spedycja i obsługa EORI? Tylko z SPN Logistics!

 

Sprawdź też: Niezbędne informacje o Międzynarodowym Liście Przewozowym (CMR)
Korzyści posiadania numeru EORI


Numer EORI ma na celu ułatwienie pracy administracji celnej krajów Unii Europejskiej. W praktyce oznacza to:

 

 • Skrócenie czasu trwania odpraw celnych;
 • Ograniczenie obiegu dokumentów papierowych;
 • Harmonizację systemów i procedur celnych w krajach członkowskich;
 • Ułatwienie w wypełnianiu formalności związanych z odprawą celną.Czy można importować towar bez numeru EORI?


Osoby fizyczne nie muszą się identyfikować za pomocą numeru EORI. W takim przypadku, w odpowiednim miejscu dokumentu, można wpisać „Natural Person". Jeśli jednak działasz jako przedsiębiorstwo, konieczne jest podanie numeru EORI. Wszystkie firmy importujące towary w kontekście swojej działalności gospodarczej muszą posiadać ten numer, aby przeprowadzić odprawę celną w państwie członkowskim UE.
Kiedy trzeba uzyskać numer EORI?


Zgodnie z regulacjami UE, każdy przedsiębiorca prowadzący handel z krajami poza Europejskim Obszarem Gospodarczym musi posiadać numer EORI. Należy go zarejestrować przed lub podczas pierwszej operacji celnej z państwem spoza UE. Numer jest niezbędny gdy:

 

 • Dokonujesz odprawy celnej;
 • Ubiegasz się o pozwolenie celne;
 • Ubiegasz się o procedurę uproszczoną;
 • Ubiegasz się o uzyskanie statusu AEO; 
 • Chcesz skorzystać z procedury TIR. Jak uzyskać numer EORI?


Nadanie numeru EORI następuje w ramach usługi e-Klient Służby Celnej z wykorzystaniem Wniosku o rejestrację danych podmiotu w SISC. We wniosku należy podać:

 

 • Rodzaj podmiotu i obszar działania (z zaznaczonym polem dotyczącym nadania numeru EORI);
 • Numery identyfikacyjne podmiotu (NIP, REGON, KRS, numer VAT UE);
 • Forma prawna prowadzenia działalności;
 • Kod PKD głównej działalności;
 • Pełna i skrócona nazwa podmiotu oraz data rozpoczęcia prowadzenia działalności;
 • Adres siedziby oraz adres do korespondencji;
 • Oświadczenia dotyczące: odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia w zakresie prawdziwości danych i informacji podanych we wniosku, wyrażenia zgody na komunikację elektroniczną, wyrażenia zgody na publikację danych podmiotu na stronach Komisji Europejskiej. 


Po zarejestrowaniu i uzyskaniu numeru ID SISC oraz numeru EORI powiadomienie zostanie wysłane na konto osoby, która składała wniosek. Proces ten jest efektywny, z numerem przyznanym tego samego dnia lub w ciągu kilku dni od złożenia zgłoszenia.

 

W sytuacjach wyjątkowych, jak pilna odprawa celna, informacja o numerze EORI jest również przesyłana do odpowiedniego urzędu celnego.

 
Jak wygląda numer EORI?


W handlu zagranicznym kluczową rolę odgrywa dokładna identyfikacja stron transakcji. Numer EORI służy właśnie takiej identyfikacji. Dzięki swojej unikalnej strukturze pozwala on na szybką identyfikację kraju, z którego pochodzi dana firma, oraz jej jednoznaczne określenie. Jeżeli chcesz zrozumieć, jak poprawnie analizować ten numer, poniżej wyjaśniamy, co symbolizują jego segmenty.

 

Schemat numeru: Dwuliterowy skrót od nazwy kraju, np. PL + NIP firmy + 5 zer. Taki schemat dotyczy podmiotów krajowych. Przykładowy numer: PL999999999900000. Jeśli firma jest zarejestrowana w innym kraju niż Polska, a chce importować do Polski, np. towary z Chin, ostatnie zero zamienia się w literę “Z”. Na przykład PL99999999990000Z

 
Wniosek o nadanie numeru – koszty i czas oczekiwania


Pozyskanie numeru EORI jest bezpłatne. Jednak jeśli zdecydujesz się skorzystać z usług pełnomocnika, może to wiązać się z dodatkowymi opłatami. Proces przyznawania numeru jest zazwyczaj szybki, trwający od jednego do kilku dni. Jeżeli jednak w systemie zostaną wykryte braki w dokumentacji, będziesz miał 30 dni na ich dopełnienie. W przypadku nieuzupełnienia braków tymczasowy numer EORI zostanie wyłączony.
Jak zaktualizować EORI?


Jeśli chcesz zaktualizować numer EORI, musisz nawiązać kontakt z odpowiednim organem celnym w Twoim kraju. Zgłoszenie można przesłać online lub w wersji drukowanej. We wniosku powinny znaleźć się zaktualizowane dane dotyczące firmy, takie jak:

 

 • nazwa firmy;
 • adres;
 • dane kontaktowe;
 • aktualny numer EORI;
 • kluczowe informacje, które są wymagane do zaktualizowania numeru. 

 

Po zatwierdzeniu zgłoszenia i wprowadzeniu aktualizacji organ odpowiedzialny przydzieli nowy numer EORI lub potwierdzi dokonane zmiany w danych.

 
Bezproblemowa spedycja i obsługa EORI? Tylko z SPN Logistics!


Potrzebujesz niezawodnego i profesjonalnego partnera w spedycji? SPN Logistics oferuje kompleksową obsługę, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania, nawet te najbardziej zaawansowane. Naszym celem jest upraszczanie działań logistycznych, czyniąc je bardziej sprawnymi i wolnymi od stresu. Jeśli potrzebujesz numeru EORI, jesteśmy tutaj, by pomóc w każdym etapie jego uzyskania. Polegaj na wiedzy specjalistów i skoncentruj się na swojej specjalności, pozostawiając nam resztę. Serdecznie zapraszamy do współpracy z SPN Logistics!

 

Sprawdź też: Taryfy Celne – Czym jest cło i jakie są stawki za przewóz towarów?

Wróć do spisu artykułów Złóż zapytanie