chiński port morski nocą

Import z Chin – najczęściej sprowadzane towary i wykorzystywane środki transportu

importowanie z chin co importujemy import z azji kupuje w chinach

Chiny, nazywane często „światową fabryką”, stanowią centralny punkt globalnej sieci handlowej. Jako kluczowy partner handlowy, mają ogromny wpływ na tendencje gospodarcze na całym świecie - a to za sprawą dynamiki handlu i rozwoju oraz metod transportu. W niniejszym artykule przyjrzymy się najczęściej importowanym towarom z Chin oraz głównym środkom transportu, które sprawiają, że te produkty trafiają na półki polskich sklepów.
Spis treści:


 1. Co importujemy z Chin?
 2. Przygotowanie do importu: najważniejsze kroki
 3. Środki transportu wykorzystywane do importu z Chin

 

Sprawdź też: Bezpieczny transport leków. Kluczowe wyzwanie dla branży TSL
Co importujemy z Chin?


Chiny dzięki wysokiej zdolności produkcyjnej i konkurencyjnym cenom, stały się najważniejszym eksporterem na świecie. Specyfika chińskiego rynku eksportowego opiera się na połączeniu zaawansowanych technologii z efektywnością kosztową, co sprawia, że wiele krajów chętnie korzysta z oferty na importowanie z Chin.

 

Najpopularniejsze kategorie importowanych towarów z Chin to:

 

 • Maszyny i urządzenia mechaniczne i elektryczne: Chiny są liderem w produkcji różnorodnych maszyn – od prostych urządzeń po zaawansowane technologicznie komponenty. Jakość połączona z przystępną ceną sprawia, że są one bardzo poszukiwane na rynkach międzynarodowych.
 • Materiały i artykuły włókiennicze: Chińska branża włókiennicza, znana z produkcji odzieży, tkanin i innych tekstyliów, dostarcza towary dla wielu światowych marek, dzięki czemu Chiny stały się jednym z głównych dostawców w tej kategorii.
 • Artykuły przemysłowe: Różnorodność produktów w tej kategorii, od prostych narzędzi po zaawansowane komponenty, czyni je niezbędnymi dla wielu branż na całym świecie.Przygotowanie do importu: najważniejsze kroki


Importowanie towarów z Chin wiąże się z licznymi korzyściami, jednak wymaga dobrego podejścia i zrozumienia procesu. Poniżej omówimy kluczowe etapy przygotowania do importu.

 

Identyfikacja wiarygodnych dostawców

 

Wybierając dostawcę, potrzebna jest świadomość i dokładne zbadanie kandydata. Jednym z pierwszych kroków jest korzystanie z platform handlowych, takich jak Global Sources. Pozwala to na przegląd dostawców, ich ocen oraz recenzji od innych kupujących. Wysoka reputacja dostawcy na takiej platformie może być pierwszym znakiem wiarygodności.

 

Warto także słuchać doświadczeń innych importerów, które dają konkretne spojrzenie na praktyki, ochronę jakości produktów i poziom obsługi oferowany przez dostawcę. Sprawdzenie, czy dostawca działa zgodnie z normami i dokumentami (takimi jak CMR) oraz czy ma wymagane certyfikaty, daje pewność, że towar zostanie przewieziony bez problemów. 

 

Kolejnym krokiem jest kontakt z dostawcą. Daje to możliwość oceny jego rzetelności w kontakcie osobistym. Co ważne bezpośredni kontakt buduje relacje, które mogą okazać się nieocenione w długoterminowej współpracy.

 

Formalności niezbędne do importowania z Chin

 

Właściwie wykonana procedura importowa upłynnia proces i minimalizuje ryzyko zatrzymania towaru. Do niezbędnych formalności należą:

 

 • Zgłoszenie celne: Przed przewiezieniem towarów przez granicę, importer musi dostarczyć deklarację celną. Dokument zawiera informacje na temat wartości towaru, jego pochodzenia i przeznaczenia.
 • Certyfikacja i inspekcje: Zależnie od rodzaju towaru, mogą być wymagane specjalne certyfikaty czy inspekcje. Przykładowo, produkty spożywcze często wymagają dodatkowych badań i certyfikatów.
 • Płatności: Ważne, aby ustalić z dostawcą warunki płatności – zaliczki, płatności po dostawie, czy inne formy. Wielu dostawców oferuje różne opcje, które mogą być dostosowane do potrzeb importerów.Środki transportu wykorzystywane do importu z Chin


Importujący towary z Państwa Środka przedsiębiorcy stają przed ważnym wyborem – który środek transportu wybrać? Oto zestawienie trzech głównych środków transportu wraz z ich zaletami i wadami.

 

 • Transport morski zdominował import z Azji ze względu na ładowność. Dzięki kontenerowcom, które mogą pomieścić tysiące kontenerów, jest to idealny wybór dla masowego przewozu towarów. Jest on dość ekonomiczny, mimo że trwa dłużej niż inne metody.
 • Transport kolejowy, dzięki inicjatywie „Jednego Pasa, Jednej Drogi”, stał się atrakcyjnym środkiem transportu między Chinami a Europą. Jest szybszy niż przewóz morski, ale wolniejszy niż lotniczy, oferując zatem „złoty środek". Niestety, nie wszędzie jest dostęp do infrastruktury kolejowej i transport intermodalny staje się koniecznością.
 • Transport lotniczy jest najszybszy w dostawie, ale i najdroższy. Jest idealny dla drogocennych, lekkich lub pilnych przesyłek, mimo że ma ograniczenia wagowe i jest objęty większymi restrykcjami.

 

Brakuje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który środek transportu jest najlepszy. Ostateczny wybór zależy od specyfiki importowanego towaru, budżetu, wymaganego czasu dostawy oraz dostępności infrastruktury. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji dokładnie przeanalizować wszystkie dostępne opcje i dostosować je do potrzeb przedsiębiorstwa.

 

Sprawdź też: Cło na towary. Jak agencja celna zarządza importem i eksportem?

Wróć do spisu artykułów Dowiedz się więcej na temat wyceny kosztów transportu