Transport ponadnormatywny w ogólnej definicji jest jedną z form przewozy ładunków, które wykraczają poza standardowe wymiary. Jedną z jego form jest transport niskopodwoziowy, rodzaj transportu specjalistycznego, który polega na przewożeniu ładunków o dużych rozmiarach, wadze i kształcie za pomocą specjalnych naczep niskopodwoziowych. Za pomocą profesjonalnych mocowań, gwarantujących bezpieczeństwo i stabilność, na naczepie przewozi się ładunki, które nie mogą być przewożone standardowymi środkami transportu, ponieważ często nie spełniają norm. Przyczepa z niskim podwoziem ma tę przewagę, że umożliwia kierowcy przejazd pod mostami, wiaduktami i w tunelach.
Spis treści:
- Co można przewozić transportem niskopodwoziowym?
- Zalety przewozu z użyciem naczepy o niskim podwoziu
- Wady przewozów niskopodwoziowych
Sprawdź też: Bezpieczeństwo i jakość usług w spedycji lotniczej w Polsce: Jak wybrać odpowiedniego partnera
Co można przewozić transportem niskopodwoziowym?
Niskopodwoziowe naczepy pozwalają transportować tak szczególne towary jak:
- ciężkie maszyny budowlane - koparki, walce, dźwigi, ładowarki,
- maszyny górnicze - koparko-ładowarki, wiertnice,
- sprzęt rolniczy - ciągniki, kombajny, agregaty, siewniki,
- pojazdy wojskowe - czołgi, opancerzone transportery,
- moduły mieszkalne i biurowe,
- elementy hal,
- duże urządzenia przemysłowe i ich elementy - windy, piece i kotły,
- turbiny wiatrowe i części wiatraków,
- łodzie, statki, jachty oraz ich elementy,
- wagony kolejowe i lokomotywy,
- elementy urządzeń sportowych - baseny, zjeżdzalnie,
- elementy systemów rurociągowych i kanałów wentylacyjnych,
- elementy mostów, wiaduktów i wież.
Ten transport ponadgabarytowy dopuszcza również wszystkie inne ładunki, których przewóz nie jest możliwy za pomocą standardowych środków transportu
Zalety przewozu z użyciem naczepy o niskim podwoziu
Transport ładunków ponadgabarytowych przy użyciu naczep niskopodwoziowych jest wymagający pod wieloma względami, ale ma bardzo dużo zalet, a w wielu przypadkach jest wręcz niezbędny.
- Umożliwia przewóz wielu dużych ładunków, których przewóz byłby bardzo trudny lub niemożliwy za pomocą innych, standardowych środków transportu. Wspomaga to sprawny rozwój wielu dziedzin gospodarki.
- Eliminuje konieczność demontażu elementów lub dzielenia ładunku, tam gdzie zachowanie integralności jest ważne. Zmniejsza to ryzyko uszkodzeń, które mogą się zdarzyć podczas montażu.
- Brak potrzeby demontażu wpływa również na oszczędność czasu i kosztów całego procesu transportu.
- Jest bezpieczny dla ładunku. Naczepy są wyposażone w liczne dodatkowe zabezpieczenia, posiadają mechanizmy i systemy mocowania, zapewniające stabilność towaru, które minimalizują ryzyko uszkodzenia
- Jest przyjazny dla środowiska. Pozwala na przewóz ładunków za pomocą jednego specjalistycznego pojazdu, zamiast korzystania z wielu mniejszych pojazdów.
- Pozwala na przewóz ładunków w sposób elastyczny i dostosowany do konkretnych potrzeb klienta.
Wady przewozów niskopodwoziowych
Specyficzna operacja spedycyjna jaką jest transport niskopodwoziowy niestety ma również swoje minusy. Jakie problemy mogą się wiązać z takim przewozem?
- Usługa transportu niskopodwoziowego jest zwykle droższa niż przewozy standardowe.
- Konieczne jest uzyskanie zezwoleń, co może wydłużyć czas całego procesu spedycji.
- Ograniczenia w ruchu drogowym. Ze względu na gabaryty pojazdu z towarem proces planowania trasy, a później również sam przewóz może się wydłużyć.
- Konieczność zapewnienia wykwalifikowanych pracowników w procesie załadunku, doświadczonego kierowcy i pilotów z uprawnieniami.
- Konieczność zapewnienia odpowiednich zabezpieczeń. Czasem muszą być wykonane na indywidualne zamówienie do zrealizowania pojedynczego przewozu.
- Na trudnych i nierównych drogach zwiększa się ryzyko uszkodzenia ładunku.
- Na obszarach zurbanizowanych ze względu na ograniczona przestrzeń i natężenie ruchu przejazd może być znacznie utrudniony przez problemy z manewrowaniem. Konieczne może być modyfikowanie trasy w trakcie spedycji.
- W przypadku wystąpienia nieoczekiwanych warunków pogodowych jak silny wiatr, opady czy mgła przejazd może być utrudniony lub wstrzymany do czasu poprawy aury.
Czytaj drugą część artykułu o wyzwaniach transportu niskopodwoziowego.